5 mitai apie intravertus ir ekstravertus

Žmonių skirstymas į du asmenybės tipus - ekstravertus ir intravertus - gan abstraktus ir kritikuotinas būdas įvardinti konkrečias asmens savybes ir nuspėti arba paaiškinti jo elgesį. Vis dėlto, akivaizdu, jog vieni žmonės yra tylesni, labiau susikaupę, mėgstantys vienumą, o kiti priešingai - negali gyventi be žmonių kompanijos, trykšta energija ir mėgsta daug kalbėti. Įdomu tai, jog ilgainiui susiformavo tam tikri mitai apie šiuos du asmenybės tipus. Tam tikras savybes, būdingas introvertui ar ekstrovertui, žmonės ėmė priskirti per drąsiai arba per dažnai.

5 mitai apie intravertus ir ekstravertus
5. Intravertai labai drovūs

Priimta manyti, jog į introversiją linkę žmonės yra drovūs. Toks teiginys lengvai paaiškina, kodėl intravertai tiek daug tyli, vengia kalbėti viešose erdvėse bei dažniau renkasi bendravimą internetu. Tačiau klaidinga šį paaiškinimą taikyti visiems intravertams. Dažnai intravertai tyli, nes neturi poreikio bendrauti ar tiesiog neturi ką pasakyti. Beje, būtent ekstravertas gali būti didelis drovuolis. Nors ir mėgsta daug šnekėti, šnekėdamas jis gali mėginti įveikti jaudulį, o aplinkiniai tai įvertina klaidingai - priskiria pasitikėjimui savimi.

 

4. Ekstravertai - geresni vadovai

Egzistuoja mitas, jog ekstravertai turi lyderiui tinkančias savybes, o intravertai geriau renkasi darbus, kuriuose nereikia rodyti iniciatyvos, prisiimti atsakomybės už komandą. Ši tendencija išties gan dažnai pasitvirtina, ekstravertai kiek dažniau tampa vadovais, nes nėra individualistai. Tačiau tai nebūtinai lemia organizaciniai jų sugebėjimai. Intravertai gali dažnai paprasčiausiai vengti vadovaujančių pareigų, nes užimdami tokias pareigas gali prarasti ramybę ir dvasinę pusiausvyrą, kurias taip vertina. Dažnas intravertas gali būti puikiu vadovu, nes turi analitinį mąstymą ir geba kontroliuoti emocijas. Tuo tarpu ekstravertas dažnai imasi lyderio vaidmens tiesiog iš inercijos. Jis nori būti dėmesio centre ir ilgai nesvarsto, ar tinka šiai pozicijai, ar ne.

 

3. Intravertai - vienišiai

Paprastai intravertai vengia didelių kompanijų, mieliau laiką leidžia nedideliame draugų rate, o pats priimtiniausias ir produktyviausias bendravimas jiems - tik su vienu asmeniu. Paradoksalu, bet intravertai gal net labiau nei ekstravertai vertina bendravimą. Tačiau bendravimas intravertams - tai itin individualus procesas, vykstantis tarp dviejų žmonių, kuomet jie keičiasi informacija. Tuo tarpu ekstravertai gali turėti daug draugų, pažįstamų, bet nekurti tvirtų ryšių su jais. Leisdami laiką tarp žmonių jie ne visada tai daro dėl bendravimo, tiesiog mėgaujasi šurmuliu bei aplinkinių dėmesiu.

 

2. Charizma - ekstravertų pusėje

Populiaru teigti, jog intravertai yra tarsi pilkos pelės. Jie nesiekia atkreipti į save dėmesio ir yra nematomi. Tuo tarpu ekstravertai daug laiko praleidžia viešumoje ir yra patrauklesni. Vis dėlto, charizmatiškas gali būti tiek esktravertas, tiek intravertas. Dažnai savo tylumu ir ramumu intravertas net patraukia daugiau dėmesio nei tas, kuris garsiai apie save signalizuoja visiems, visur ir visada. Yra daug žymių charizmatiškų asmenybių, kurias drąsiai galima vadinti intravertais: Bilas Geitsas, Izaokas Niutonas, Bobas Dilanas bei kiti.
 

1. Intravertai ir ekstravertai turi skirtingas smegenis

Mėginant moksliškai paaiškinti introversiją ir ekstraversiją atliekami įvairūs tyrimai. Yra iškelta hipotezė, jog skirtingi asmenybės tipai gali būti nulemti ryškių skirtumų smegenyse. Vis dėlto, jokių radikalių skirtumų mokslininkai neranda, nors pripažįsta, jog į tam tikrus stimulus skirtingų asmenybės tipų žmonės reaguoja skirtingai. Didelį vaidmenį čia lemia neurotransmiteris dopaminas, kuris atsakingas už malonumo ir atlygio sistemą smegenyse.