5 netikėti dalykai, kuriais galite perdozuoti

Žodis perdozavimas mums asocijuojasi su narkotinėmis medžiagomis, kurios yra nelegalios ir kenksmingos, tačiau perdozuoti galima įvairiomis medžiagomis, kurios gali apsunkinti kūną, sukelti žalą ar net mirtį. Medžiagos, kurios laikomos nekenksmingomis, netinkamai naudojamos gali tapti nuodingomis. Susipažinkime su 5 produktais, dėl kurių galime atsidurti ligoninėje arba mirti.

5 netikėti dalykai, kuriais galite perdozuoti
5. Sojų padažas

2013 m. 19 metų vyras iš JAV Virdžinijos išgėrė beveik litrą sojos padažo. Jis pateko į komą ir vos nemirė dėl didžiulės druskos koncentracijos savo kūne. Hipernatremija yra būklė kai kraujyje yra per daug druskos. Kai kraujotaka tampa prisotinta druskos, ji vandeniu bando sumažinti druskos koncentraciją iš kitų kūno dalių, įskaitant ir smegenis. Smegenims praradus vandenį, jos gali susitraukti ir imti kraujuoti. Po to kai vyras išgėrė sojų padažą, jam prasidėjo traukuliai, jo draugai jį nuvežė į ligoninę, bet tik atvykus, vyras pasinėrė į komą. Gydytojai išplovė druską iš organizmo naudodami vandens ir cukraus dekstrozės mišinį. Vyro kūne įprasta natrio koncentracija grįžo į įprastas normas tik po penkių valandų, tačiau jis tris dienas liko komoje, kol galiausiai savaime pabudo. Gydytojai teigė, jog jaunuoliui pasisekė išlikti gyvu. Jis yra pirmasis asmuo perdozavęs tokį didelį druskos kiekį ir išgyvenęs be jokių ilgalaikių neurologinių problemų.

 

4. Arbata

JAV žmogus, gyvenantis Arkanzase patyrė inkstų nepakankamumą dėl per daug sušaldytos arbatos gėrimo. 56-erių metų vyras kasdieną gėrė apie 16 puodelių ledinės arbatos. Po kurio laiko šis vyras nuvykęs į ligoninę pradėjo skųstis dėl pykinimo, silpnumo ir kūno skausmų. Gydytojai nustatė, kad jo inkstai buvo labai užteršti ir sudirgę. Daktarai vyrui pradėjo dializę, su kuria jis tikriausiai turės gyventi likusį gyvenimą. Žmogaus inkstams didžiausią žalą padarė oksalatas. Ši cheminė medžiaga susidaro kai juoda arbata susiduria su kitais maisto produktais, tokiais kaip rabarbarai ir špinatai. Per didelis kiekis oksalato gali pažeisti inkstus. Šis vyras vartotojo 10 kartų daugiau oksalato nei vidutinis žmogus. Pagal Harvardo visuomenės sveikatos mokyklą, keturi puodeliai arbatos per dieną yra saugus kiekis, kuris nekenkia organizmui, o ypač inkstams.

 

3. Muskato riešutas

Muskato riešutas šiais laikais yra labai populiarus, tačiau būkite įsitikinę, kad jo naudojate ne per daug. Maždaug 4,4 g šio prieskonio gali sukelti muskuso rūgšties toksiškumą. Muskusas yra natūralus miristicinas, kuris turi haliucinogeninį poveikį didesnėse dozėse ir kurios yra panašios į didžiąją LSD dozę. Prieskonį naudoti kaip narkotiką yra populiaru tarp paauglių ir kalinių, nes yra lengvai prieinamas. Nors muskato riešutas yra teisėtas ir lengvai prieinamas, jis turi labai nemalonių šalutinių poveikių. Kai suvartojama daug muskato, valandos bėgyje žmonės pradeda patirti sunkias virškinimo trakto problemas. Praėjus kelioms valandoms ima skaudėti širdį ir iškyla nervinės problemos. Tai ypač pavojinga tiems, kas turi širdies problemų. Haliucinacijos ne iš karto prasideda, todėl žmonės manydami, kad per mažai suvartojo muskuso, jie papildomai jo suvartoja, todėl tų šalutinių problemų tikimybė dar labiau išauga. Plačiai paplitę muskuso apsinuodijimo atvejai buvo pastebėti 1900 m. pradžioje ir vėliau dar 1960 m.

 

2. Tunas

Įspėjimai apie tuno vartojimą dažniausiai yra skirti nėščiosioms moterims ir mažiems vaikams, tačiau kitiems taip pat yra pavojingas. Žaliame, keptame ir konservuotame tune yra randama gyvsidabrio. Gyvsidabris yra aptinkamas daugelyje žuvų, tačiau didžiausia jo koncentracija yra didesnių grobuoniškų žuvų sudėtyje. Tunai valgo mažesnes žuvis, todėl jie pasisavina tą gyvsidabrį ir jo kiekis tik didėja jų organizme. Gyvsidabris yra toksiškas žmonėms. Jo nedideli kiekiai tuną apdorojant gali būti išfiltruojami, tačiau didesnį tuno kiekį valgant susidaro nemažas kiekis gyvsidabrio ir išauga tikimybė apsinuodyti. Ilgalaikis apsinuodijimas gyvsidabriu gali paveikti atminties funkcijas, pasireikšti kvėpavimo nepakankamumas ir mirtis. Daugelis žmonių žino apie per didelį tuno vartojimą, tačiau nežino apie gyvsidabrį šių žuvų organizme. Tam tikri tunų tipai turi skirtingus gyvsidabrio kiekius. Pavyzdžiui, žmogus, kuris sveria 68 kilogramus, rekomenduojama suvalgyti maksimaliai 160 g tuno per parą.

 

1. Vitaminai

Vitaminai turėtų sustiprinti mūsų sveikatą, tačiau vartojant per didelį jų kiekį, gali sukelti sveikatos problemų ar net vėžį. Kai kurie vitaminai tirpūs, todėl per didelis jų kiekis gali būti išplaunamas per šlapimą. Tačiau vitaminas A yra priskiriamas lipidams, t.y. netirpios arba mažai tirpios medžiagos. Šios vitaminų rūšys yra kaupiamos kūno riebaluose, kurie patys jų nesigamina. Per didelis tokių vitaminų kiekis gali pažeisti kepenis, sukelti gimdymo problemų, centrinės nervų sistemos sutrikimus ir vėžį. 1985 m. grupė gydytojų pradėjo tyrimą, kuriame dalyviai vartojo dideles dozes beta karotino, kitaip tariant vitamino A priedą, kuris, tuo metu, buvo manoma sumažina vėžio riziką. Bandymas greitai buvo nutrauktas, nes kai kuriems dalyviams jis sukėlė vėžį, o ne užkirto jam kelią. Tiksliau sakant, rūkantiems vyrams, kurie vartojo beta karotino papildus, 18 procentų padidėjo tikimybė susirgti plaučių vėžiu nei tie, kurie nevartojo šio papildo. 2001 m. nacionalinio vėžio instituto atliktas tyrimas parodė panašu rezultatą. Tyrime įvertintas vitamino E veiksmingumas siekiant išvengti prostatos vėžio. Išvados parodė, kad vyrai, kurie vartojo vitamino E papildus, iš tiesų 17 procentų padidėja tikimybė išsivystyti prostatos vėžiui nei tiems, kurie nevartotojo šio papildo. Vandenyje tirpūs vitaminai, tokie kaip vitaminas C, paprastai išplaunamas iš kūno, tačiau didelės dozės gali būti neigiamos. Perdozavimas vitaminu C gali sukelti viduriavimą, skrandžio spazmus ir gali net padidėti akmenų inkstuose.