Įdomiausi faktai apie vandenį

Vanduo – gyvybės šaltinis. Daugeliui organizmų kiekvieną dieną reikalingas vanduo, kuris aprūpina kūnus energija, padeda įsisavinti medžiagas iš saulės, kitų organizmų, aplinkos. Vanduo – toks elementarus dalykas. Kasdien jį geriame, juo prausiamės ir plauname indus, tačiau retas jį geriau “pažįsta”. Jūsų dėmesiui – patys įdomiausi faktai apie vandenį, kurie galbūt pakeis Jūsų požiūrį į kasdien vartojama skaidrų produktą.

Įdomiausi faktai apie vandenį
70 procentų žemės paviršiaus sudaro vanduo

Mokslininkai kalbėdami apie globalinį atšilimą labiausiai akcentuoja ne kaitrią saulę, tačiau tirpstančius ledynus. Kylantis vandens lygis gąsdina ekologija besidominčius asmenys, nes prognozuojama, kad ateityje mūsų laukia filmo “Vandens pasaulis” likimas. Įdomu tai, kad pačios galingiausios pasaulio vandens srovės sugeba pernešti tiek H2O, kiek visa žmonija sunaudoja vandens per metus, o tai yra apie 4 000 mlrd. tonų. Nepamirškite, kad žemėje mūsų daugiau nei 7 mlrd.

 

Vandenyje – nuolatinis gyvybės ratas

Vanduo - gyvybės šaltinis ir lygiai taip pat pačiame vandenyje vyksta įvairūs cheminiai “santykiai”, kurie padeda užtikrinti nenutrūkstamą vandens tekėjimą. Kiekvieną sekundę iš debesų iškritęs lietaus lašelis vėl virsta vandenyno dalimi, o nuo kaitrios saulės - išgaruoja į debesis. Tai – nenutrūkstamas ratas, cirkuliacija, tai ir yra gyvybė.

 

Medžiu nuolatos teka vanduo

Kiekvieną dieną medžio kamienu bei šakomis teka šimtai litrų vandens, kuris užtikrina, kad medis vešės arba bent jau nesudžius. Jeigu vandens cirkuliacija sutrinka – medis miršta. Kodėl? Nes vanduo medžiui – tai ne tik gėrimas, kaip kad žmogui. Tai ir maistas, kuris aprūpina augalą visomis reikalingomis medžiagomis ir garantuoja gyvybės palaikymo funkcijas. Kiekvieną sekundę medžio ląstelėse milijonai vandens molekulių prisideda prie medžio funkcionavimo.

 

Vanduo – žmogaus odos grožiui

Labai dažnai sakoma, kad vanduo yra sveikatos bei grožio šaltinis. Šis posakis yra ne iš piršto laužtas, kadangi išgerdami reikalingą vandens kiekį mes tikrai užsitrinsime gražesnę išvaizdą nei vandens negerdami. Paprasčiausiai vanduo aprūpina odos ląsteles maistingomis medžiagomis, kurios suteikia jai gražesnę išvaizdą, elastingumą. Kai odos ląstelėms trūksta vandens – pati oda tampa pilkesnė, praranda savo skaistumą ir nebeatrodo taip gražiai.

 

Žmogaus kūnas nejaučia, kad dehidratuoja

Gydytojai tikina, kad žmogus per parą turi išgerti apie du litrus vandens. Tačiau didesnį svorį turintys asmenys, nėščios moterys ir fiziškai aktyvūs žmonės vandens turėtų išgerti kur kas daugiau. Juolab, mes jaučiame vandens stygių tik tokiu atveju, kai mums trūksta iki 1 litro vandens. Tai reiškia, kad žmogus dehidratuodamas nejaučia troškulio.

 

Vanduo atsirado iš kometų?

Iki šiol nėra vieningos nuomonės, kaip gi vanduo atsirado žemėje. Nors yra labai daug pačių įvairiausių hipotezių, tačiau dažniausiai linkstama link to, kad vanduo žemėje atsirado kartu su kometų spiečiais. Taigi, remiantis šia teorija, didžioji dalis vandenų žemėje atsirado tuo pačiu metu. Galvojama, kad kartu su vandeniu kometos į žemę atnešė ir mineralines medžiagas, kurios būtent ir paspartino mikroorganizmų atsiradimą ir dauginimąsi žemėje.

 

Jeigu žemė nustotų suktis – vanduo susikauptų ašigaliuose

Jeigu žemė nustotų suktis, tokiu atveju vandens trūkumus būtų tik pašalinis dirgiklis, kadangi pirmiausia mirtume dėl įvairiausių kitų kataklizmų. Visgi, žemei nustojus suktis vanduo kauptųsi ties pusiaujais į du ašigalius, kurie taptų dideliais vandens telkiniais. Na, ir vieninteliais. Žinoma, šioje vietoje žmonės nuskęstų, tačiau, kaip jau minėjome, turbūt mirtis ateitų dėl visai kitų priežasčių nei vandens trūkumas arba per didelio jo kiekio.

 

Beveik 2 mlrd. žmonių neturi prieigos prie gėlo, švaraus vandens

Mums vanduo toks įprastas, kad sunku būtų įsivaizduoti – kaip galima gyventi be jo ir kaip jaustumėmės, jeigu vieną dieną negalėtumėte bent 10 minučių praleisti duše. O ką jau kalbėti apie geriamą vandenį. Deja, tai trečiųjų šalių žmonių kasdienybė. Žmonės ne tik neturi galimybės nusiprausti, tačiau negali džiaugtis net ir geriamu vandeniu. Ne veltui šiais laikais kalbant apie ekologiją labai dažnai siūloma pasižiūrėti į tuos, kurie gyvena skurdžiau nei mes. Vanduo gali būti auksas ir tam tikrose šalyse jis toks ir yra.

 

Mesdami svorį pirmiausia netenkame vandens

Daugelis moterų pradėjusios laikytis dietos džiaugiasi, kad pačiomis pirmomis dienomis be jokio vargo nukrenta net keli kilogramai. Tai – ne riebalai, tačiau vanduo, kurio “netekti” visai naudinga. Vanduo kaupiasi dėl įvairių priežasčių. Dažnai dėl per didelio druskos suvartojimo, inkstų problemų ir panašiai.

 

Vandenynuose – milijardai virusų

Jeigu purtotės kiekvieną kartą, kai tik išgirstate apie mikroskopinius organizmus, kurie yra ant mūsų kūno – tokiu atveju toliau neskaitykite. 2005-ais metais žurnale “Nature” buvo išspausdintas straipsnis, kuriame fiksuojamos visos pasaulio vandenynuose esančios bakterijos ir virusai. Na, išvados yra tokios, kad viename litre vandenyno vandens yra apie 3 mlrd. virusų. Taip, Jūs juose maudotės, tačiau juk kai nematai – netrukdo, ar ne?