Natūrali (?) kosmetika. Ką verta žinoti?

Šiandien tendenciją judėti link natūralios gamtinės kosmetikos pasigavo dauguma gamintojų ir laboratorijų. Ir žiniasklaida, ir preparatų kūrėjai vienu balsu šlovina stebuklingus kremus kaip panacėją nuo senėjimo ir kaip raktą į grožio pasaulį.

Natūrali (?) kosmetika. Ką verta žinoti?

Kaip taisyklė, argumentuojant vienokios ar kitokios kosmetinės produkcijos naudingumą, kalbama apie aktyvius ingridientus, kurie ir užtikrina kokybišką galutinį rezultatą. Pavyzdžiui, nepaprastai madinga šiuo metu tapo Acerola – augalas, kurio vaisiuose esama labai daug vitamino C. Akcentuojant antioksidines šios trešnių rūšies savybes, mūsų dėmesys rūpestingai nukreipiamas nuo paaiškinimų, kas gi sudaro kosmetinio preparato pagrindą. Gaila, bet klasikinėje kosmetikoje – tai daugiausiai chemiškai perdirbti komponentai, kurie užteršia ne tik odą, bet ir aplinką.

KAS ĮEINA Į KLASIKINIŲ KREMŲ SUDĖTĮ

Reikia pripažinti, kad informacijos ant etikečių iki galo suprasti neįmanoma, kadangi įspūdingas komponentų sąrašas jose užšifruotas lotyniškais pavadinimais ir nesuprantamais sutrumpinimais, po kurių seka nesuprantami skaičiai.

Kosmetinio preparato pagrindas

Jis, kaip taisyklė, sudaro 80% visos preparato masės. Šampūnams ir dušo želė – tai vanduo ir rišančios medžiagos. Emulsijoms – vanduo, vaškas ir emuliatoriai. Lūpų dažams – riebalų, vaško ir mineralinių aliejų mišinys.

Aktyvūs komponentai

Tai medžiagos, kurių dėka kosmetikos priemonė įgauna jums reikalingų savybių. Tarkime, tai gali būti saulę filtruojančios medžiagos arba vitaminai.

Įvairūs priedai

Šie komponentai reikalingi kosmetinių priemonių stabilizacijai. Tarp jų – konservantai ir antioksidantai.

Kvapai

Kosmetine prasme, jokios naudos iš jų nėra. Tai marketingo metodas – papildomas būdas pritraukti pirkėją, naudojant malonius aromatus.

Visi išvardinti dalykai visiškai teisėtai galėtų būti naudojami kosmetikoje, tačiau tik su viena sąlyga – jie neturi būti chemiškai sintetinami.

NAUDINGA ŽINOTI

Aktyvūs komponentai sudaro tik labai nežymią kosmetinio preparato dalį. Didžiąją dalį sudaro pagrindas ir dažikliai, kvapai ir konservantai. Riebios augalinės kilmės medžiagos ir gamtiniai vaškai, sudarydami preparato pagrindą – tai natūrali aplinka, daranti papildomą pozityvų poveikį odos būklei.

Prieš perkant kosmetikos priemonę, pagaminta augalų ir eterinių aliejų pagrindu, dėmesingai išstudijuokite etiketę. Gali būti, kad tie taip vadinami gamtiniai komponentai turi cheminę kilmę.

 

KENKSMINGI IR PAVOJINGI KOSMETIKOS KOMPONENTAI

Dauguma šiuolaikinių kosmetikos priemonių (riebūs kremai, losjonai, želė) veikia tiktai epidermį, t.y. viršutinį 0,1 milimetro storio odos sluoksnį ir neretai savo konservantais pažeidžia normalią mikroflorą – draugiškas odos bakterijas bei epitelio ląsteles.

Tokia kosmetika atneša daugiau žalos, nei naudos, ypač jeigu oda probleminė – pernelyg sausa arba riebi, jei ėmė pernelyg anksti senti, atsirado pirmosios raukšlelės ar paaugliški spuogai. Dėl to daug kas šiandien grįžta prie senelių receptų – valo odą moliu ir rūgpieniu, plaukus plaunasi garstyčiomis ar kiaušiniais, o skalauja vandeniu su citrina ar žolių nuovirais.

 

ORGANINĖS KOSMETIKOS POŽYMIAI

ĮPAKAVIMAS – nekrintantis į akį ir tinkamas pakartotiniam perdirbimui. Iš čia principas – kuo kuklesnis įpakavimas, tuo geresnės kokybės jo turinys.

SPALVA – balta ar bespalvė, kitaip sakant – nėra dažiklių. Nepasiduokite ryškiai, akį rėžiančiai pagundai.

KVAPAS – labai retai kada malonus, dažniausiai tai „vaistinės kvapas“ arba vaistažolių aromatas. Išimtis – vaisių ir gėlių kvapai, jeigu produkto sudėtyje esama eterinių aliejų.

Kadangi nėra cheminių TIRŠTIKLIŲ ir SKIEDIKLIŲ, skysta emulsija gali susisluoksniuoti, dėl to prieš vartojimą flakonus reikia gerai išplakti.

MAŽAI PUTŲ, kadangi nėra putas formuojančių komponentų. Iš pradžių tai gali sukelti nuostabą, tačiau putų nebuvimas nė kiek nemenkina plaunamųjų ir priežiūros savybių.

PATEKĘ Į AKIS natūralūs ekstraktai sukelia aštrų graužimą, kuris praeina praskalavus vandeniu.

ETIKETĖJE pateikiamas pilnas komponentų sąrašas ir nurodytas sertifikatas. Organinės kompanijos, versdamos tekstus, privalo nurodyti pilną informaciją. Nulupkite savo kalba išverstą etiketę ir susitikrinkite su sąrašu ant įpakavimo.